Vyúčtování vodného a stočného

Tak nás zase vypekli …

MČ Brno-sever ignorovala projití lhůty na ocejchování vodoměrů a svedla to na nás nájemníky, že prý se o ně máme starat sami.

Samozřejmě jsme se proti vyúčtování odvolali, ale bohužel úředník postupuje podle zákonů a vůbec mi nevadí, že to není správně.

Odvolání, pod které se podepsali desítky nájemníků:
http://www.lesnaos.cz/wp-content/uploads/2014/nesouhlas-s-vyuctovanim.pdf

Odpověď od 1.městské správní:
http://www.lesnaos.cz/wp-content/uploads/2014/vyuctovani-2013-1MS.pdf

Odpověď od Bytového odboru MČ Brno-sever:
http://www.lesnaos.cz/wp-content/uploads/2014/vyuctovani-2013-OB.pdf

Zjišťujeme informace, jak k tomu vůbec mohlo dojít. Zatím poslední výmluva 1.městské správní je, že to nedostala za úkol cejchovat vodoměry.
A pan starosta Hakl říká, že v zápise z jednání s 1.městskou správní tento úkol je, ale zápis dohledá.

Tak nás zase pečou …

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně, Z korespondence a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Vyúčtování vodného a stočného

 1. A tak nás zase pečou podle dávného pořadu pana Donutila: „Ptejte se mě na co chcete, já Vám na co chci odpovím…“
  Protože jsem se spolupodílel na tvorbě Odvolání proti vyúčtování, především statí o Metrologickém zákonu a povinnosti ověřovat (kalibrovat) vodoměry, musím se ozvat proti některým mystifikacím autora odpovědi na naše Odvolání. Bohužel jsem se mohl seznámit se zněním odpovědi na naše odvolání až po jeho uvedení na naše stránky (Lesná OS). Např. v domě Vaculíkova byly vodoměry na TUV a SV instalovány v roce 1995 (podle dokladu dne 6.2.1995), tedy nikoliv, jak uváděl v Severníku pan starosta Hakl v letech 2002 až 2004. Tehdy a ani v uváděných letech s námi nikdo žádnou smlouvu neuzavíral, nic jsme nepodepsali. Pokud pan starosta Hakl tvrdí, že jsme podepsali smlouvu o vlastnictví vodoměrů a povinnosti je nechávat cejchovat, ať takovou smlouvu najde a zveřejní. Rád se s ní seznámím. V uvedené době byl správcem bytů BYTASEN, který nechával vodoměry ověřovat a protože cena za ověření vodoměru na TUV byla např. v roce 2005 598,50 Kč, napsal nám BYTASEN v Rozpisu úhrad – cituji: „S účinností od srpna 2005 Vám byla v souladu s nařízením vlády č. 258/95 do předpisu nájemného zahrnuta do položky Vybavení splátka za přecejchování vodoměru na teplou vodu. Náklady na přecejchování – 598,50 Kč – budete splácet po dobu 4 let měsíčně 12,50 Kč za jeden vodoměr“. V Severníku 4/2013 v článku Mgr. Kreisla z 1.městské správní a.s. je definice „drobných oprav“, které si hradí nájemce a to do částky 500,-Kč sám. Jestliže v roce 2005 náklady na cejchování přesáhly částku 500,-Kč, jistě nebudou v dnešní době menší, proto se nejedná o „drobnou opravu“. Pokud někdo navíc tvrdí, že nám byly dány vodoměry do vlastnictví a máme se starat o jejich pravidelné cejchování, ať zveřejní tento předávací či smluvní dokument. Ostatně vodoměry v bytě, i když slouží pouze k poměrovému rozdělení nákladů za TUV a SV, jsou ze zákona „stanovená měřidla“. Ověřovat vodoměry jako „stanovená měřidla“ podle zákona č. 505/1990 Sb. (pracujme raději s jeho nejnovější verzí „Úplné pracovní znění zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii“ je povinností fyzických osob, které podnikají nebo právnických osob (§1). Definice stanoveného měřidla je v odstavci 1b) a 3b). Majitelem vodoměrů je stále pronajímatel, jeho úkoly jsou uvedeny v §18 a). Za neplnění svých povinností jsou stanoveny sankce v §23 1f). Ještě bych zmínil platnou Vyhlášku č. 285/2011 Sb., kde je v článku 1.3.9 e) uvedena perioda cejchování, která je pro případ vodoměrů užívaných pouze pro rozúčtování nákladů jednotná (TUV i SV) a to 5 let.

 2. No já si píšu se správcem už 3 měsíce a pořád melou dokola tu lež o postupu dle zákona č.372/2001 naposledy jsem napsal následující :
  1) jednoznačně se píše pokud vodoměry jsou nefunkční nebo v poruše počítá se spotřeba z uplynulých let .
  2) nevím kde jste čerpal info o tom že když vodoměry mají prošlou ověřovací lhůtu tak se má zato že namontovány nejsou , když namontovány jsou a dokonce
  Vám platím nájem za tyto přístroje viz evidenční list .
  3) nikdo nás neupozornil na změnu účtování v loňskem roce a dokonce ani v letošním.Nechali jsme oba bytová vodoměry přezkoušet u metrologického ústavu.
  4) posudek na vodoměry je mnohem více hodnověrný než 5 let staré ověření protože dokladuje funkčnost a správnost měření v daném čase.
  5) není pravda že naše vodoměry jsou na horní hraní tolerance naopak májí odchyku 1-1,2% a to v náš neprospěch( měří více než by měly)
  tento typ vodoměrů mají tolerance vyšší než 5%.
  6) vodoměry mají prošlé ověřěneni již několik let a přesto jste podle nich účtovali, do letošního roku kdy Vám pohrozil metrologický úřad pokutou
  tak jste účtování změnili proti duchu zákona a vyhlášky.
  7) Povinosti majitele domu je mimo jiné i hlídat dobu ověření a vodoměry vyměnit
  8) Zmiňujete zákon 68/2013 ale ten byl v roce 2013 neplatný a nelze podle něj postupovat.
  Nedávno jsme zjistili že účtovali podle smšrných čísel spotřeby vody, rozdíl ve spotřebě vod a ceně je u domu o 102 nájemníků na ul Bieblova proti roku 2012 asi 280 000,-Kč . Odhadem si městká čás mohla takto odklonít 20-30 mil korun a to se radnici vyplatí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>